96 HS studes in R-9 hurdle DOST-SEI scholarship exam PDF Print E-mail
Saturday, 08 March 2014 13:04

A total of 96 high school graduates from Region 9 passed the highly competitive S&T Scholarship Examination of the Department of Science and Technology (DOST) given last October 27, 2013.

According to DOST 9 Regional Director Brenda L. Nazareth-Manzano, from the total, 86 qualified under RA 7687 Scholarship Program while10 qualified for the Merit Scholarship. In addition, six  second year college students enrolled under DOST SEI’s priority courses qualified for the S&T scholarship for Sophomore College Students.

The following are the qualifiers of the 2014 S&T Scholarships in Region 9:

MERIT SCHOLARHIP

NO.

LAST NAME

FIRST NAME

MIDDLE NAME

1

CABATO

MARINETTE

TINGCANG

2

CAGA-ANAN

VINCE KENNETH

POTOY

3

CHAN

ETHAN RILEY

CAMINS

4

LORENZO

NICOLAS

KINTANAR

5

MARATA

REVY HRIZON

VALE

6

NG

STEVE HK

TAN

7

TORRED

DEANE

DEMAGNAONG

8

TULABING

EARL DAVE

MADRIDONDO

9

WEE-EBOL

KEIGHLEY SHAYNE

YCAZA

10

ZAMORAS

GIVEN

MILLANTE

RA 7687 SCHOLARSHIP

NO.

LAST NAME

FIRST NAME

MIDDLE NAME

EXT.

1

ABIAN

JESSA LEI

ROMANILLOS

2

AHIYAL

ALHAIDAR

JAILANI

3

AHMAD

EMAN

CAMAD

4

ALBINO

MARIA SERAYA

BONGHANOY

5

AMISTOSO

CHARCHILLE MAE

AGPASA

6

ANGCON

JEFFREY

DEL PILAR

7

ANSIMAN

VERNALYN

BELLINGAN

8

AU

PRINCE WILSON

PAPA

9

BACLAYO

GRACIELLE

ORDANIZA

10

BAEL

NINA FAITH

BALINGIT

11

BARANGOT

EARL MARK

ESTRADA

12

BAYOG

TERESA

DOLLOSO

13

BAZAR

JULY ANN

SISI

14

BERMUDEZ

GLORY ANNE

15

BINAL

ROEL

BADILLA

16

BORONGAN

ROSLIE

SABADO

17

CAMINADE

JERALDEN

CALUNOD

18

CANONIGO

NEIL BRYAN

TALPIS

19

CARDENAS

VINCE BART

SANTARIN

20

CONSERMAN

RONELYN

SAURA

21

CUA

SID JERIC

CASTANOS

22

CUMAYAO

JUDE CHRISTIAN

ALAR

23

DAGOT

CHRISTINE KIMBERLY

PANIMPA

24

DELA CRUZ

ROSELLE JOY

ANIT

25

DELAN

DIANNE ROSE

BAIT-IT

26

DINAGSAO

CHRISTOPHER

OBGUIA

III

27

DINGCONG

ROGER

GIMARANGAN

JR.

28

DONDOYANO

NOEMIE

BAUNILLO

29

ELCAMEL

LERRA MAE

ICAO

30

ELOPRE

REGINE

VEGA

31

EMORIA

ANGEL

VENTOLINA

32

ENONG

MARK

MAG-ABO

33

EROJO

MARY JOY

VAILOCIS

34

FLORES

ARGIELOU

AZUCENA

35

FUDOLIN

YESHIA LEE

ADARO

36

GALACIO

VINCENT

SAROL

37

GERRA

SHANNEN KATE

JAYME

38

GOC-ONG

JHONALICE

ARDONA

39

GUADALQUIVER

DON MARK

EDPALINA

40

GUMACAS

RAFAEL

LEGURO

41

HABIBULA

SHARALYN

MALAREJES

42

HADJARANI

JUMADAN

SAYARI

43

HADJIULA

NURHAIFA

MUNTO

44

HAICTIN

KEN

MANGAO

45

IDAGO

MURPHY

SANGCOM

II

46

JABAGAT

REY MART

DE FIESTA

47

LEGASPI

ANGELU ROSS

MORALES

48

MACALISANG

FRECHIE

MAPA

49

MAESTRE

LORIZA

ELUMBARING

50

MAGHINAY

JAY

HUESCA

51

MAGUIGAD

JAMIE

PEREZ

52

MANLIGUES

JEHIAH

ALVARADO

53

MANUEL

JASMINE

PITOS

54

MARTINEZ

IRENE

MANGUBAT

55

MUNIO

ART ANTHONY

ZOILO

56

OLIS

MARK REYMOND

UBAY

57

OLIVAR

CHRISTINE MAE

PADILLA

58

ONGANIZA

RIZZA PAZ

SOLMAYOR

59

OPERIO

KRISALDINE PEARL

GUILLAR

60

PAGUNTALAN

KENNY JAMES

JAPON

61

PARTOSA

RHEIZON JON

PASCUA

62

PATANGAN

HANA SHENNE

HAMOLES

63

PONCE

KIM

SIANGCO

64

PORALAN

LEVINE

TEOPE

65

PUA

MARDIA

ANAS

66

RAPANUT

JOHN DALE

TORIBIO

67

RIVERO

JANE EVANGEL

NONE

68

SALDIA

KEZIAH

GERODIAS

69

SANGCOPAN

REGINA

TAMPIPI

70

SARCILLO

MA. COLLEEN

NAYA NAYA

71

SEBRERO

DIRB BOY

OMLERO

72

SECOYA

ANN JOHANNA

RAMOS

73

SIMYUNN

RONALD

SATORE

JR.

74

SOLAVAR

SWEET KIMBERLY

BANCALE

75

SUELAN

JOHN JOSHUA

NICOLAS

76

SUMIBAY

SHERVIC GRACE

REVILLA

77

SUMINGGIT

KIM ERICK

DEBUSORA

78

SUMINGUIT

DANIVIE

GALOTA

79

TAN

ERWIN

VILLENA

JR.

80

TAUG

SAMBRA

MAMA

81

TECSON

CHRISTINE MARIE

CARAZO

82

TOLEDO

VYRSACE LYKA

SIA

83

VELASCO

ANGELICA

EMPUERTO

84

VILLAGANAS

JERIEL

BORDON

85

VILLALBA

SILKA MAE

GAMPOAN

86

YROG-IROG

GERALD

TAN

MERIT FOR SOPHOMORE

NO.

LAST NAME

FIRST NAME

MIDDLE NAME

1

ANCHETA

ELLICE DANE

WEE

2

BADLON

MARK CLIFFTON

CALASANG

3

LIBREA

JESHA FAYE

TORRECAMPO

RA 7687 FOR SOPHOMORE

NO.

LAST NAME

FIRST NAME

MIDDLE NAME

1

ATARA

DENRAZIR

MOHAMMAD

2

ENONG

JOEFEL

CORONEL

3

MATILDO

FRANCES LIANE

CABOVERDE

As scholars, these students will get a monthly stipend in addition to free tuition and miscellaneous expenses. The program will also provide uniform and transportation allowances to the grantees.

In return, the scholars have to enroll in science and technology courses such as engineering and natural and physical sciences or other disciplines identified as priority courses under the program. Scholars are also expected to maintain the highest standards of scholastic achievement and behavior while in school.

Dir. Nazareth-Manzano said the scholars will be properly notified for the signing of the Scholarship Agreement.

For more information about S&T scholarship, interested parties may visit or call the DOST IX Regional Office at Pettit Barracks, Zamboanga City with telephone numbers (062) 991-1024 or any of the Provincial S&T Centers: Dipolog City -(065) 212-2244; Pagadian City - (062) 925-1152; and Ipil, Zamboanga Sibugay - (062) 955-0825. -- DOST 9 Press release